Żona Geniusza

Witam Was Kochani!

Jak wiecie jestem w pracy od kilku dni. Więc też mam zmieniony tryb życia 😉 Dlatego teraz posty nie będą już wieczorami, tylko pomiędzy godzinami 13/15 w te same dni co wcześniej 😉 No muszę to trochę inaczej poukładać, jednak liczę na wasze wsparcie pomimo tej drobnej zmiany. A dzisiaj mały powrót do Historii. Może przedstawiona przeze mnie dzisiaj osoba nie wyróżniła się niczym specjalnym, ale bycie już żoną jednego z największych Geniuszy świata to też coś. Czemu my, gdzie do połowy XX wieku byłyśmy traktowane jako kury domowe, nie możemy też być wspominane?! Zatem dzisiaj o pani Milevie Marić.

Serbska Uczona

Mileva Marić urodziła się 19 grudnia 1875 roku w Titlu, a zmarła 4 sierpnia 1948 roku w Zurychu. Serbska matematyczka i fizyczka, która była żoną Alberta Einsteina do 1919 roku. Wspólnie mieli troje dzieci.

Najstarsza z trójki rodzeństwa. Miała jeszcze siostrę i brata. Urodziła się jeszcze na terenie Austro-Wegięr. W1886 roku poszła do żeńskiego gimnazjum, gdzie rozpoczęła naukę. W 1890 roku zdała maturę z najlepszymi rezultatami z matematyki I fizyki. W 1896 roku podjęła naukę na politechnice w Zurychu, gdzie na wykładach poznała Alberta Einsteina. Kiedy początki kariery Alberta nabierały tempa, Mileva nie przeszła egzaminów końcowych ani poprawkowych w 1900 roku. To wtedy zaszła w ciążę z pierwszym dzieckiem Einsteina. Jej rodzina nie miała żadnych sprzeciwów wobec jej związkowi z Albertem. Natomiast rodzina jej wybranka to całkiem inna historia. Mileva po pierwsze nie była żydówka, po drogie kulała (miała krótszą lewą nogę od dzieciństwa z powodu zwichniętego stawu biodrowego), no i kwestia tego ze była kobietą uczoną.

Małżeństwo z Einsteinem

Mileva urodziła córeczkę – Lise, która zmarła albo została oddana do adopcji. 6 marca 1903 roku Albert żeni się z Milevą. Praca jaką miał Albert zabierała mu 6 dni, resztę poświęcał fizyce. A Mileva próbowała pookładać sobie życie. Związek miał się dobrze, Albert dostał podwyżkę, doczekali się syna – Hansa Alberta. Powoli stosunki miedzy nimi zaczęły się psuć, by coś poprawić wyjechali na wakacje. W 1910 roku doczekali się drugiego syna – Eduarda.Z względu na kolejny romans Einsteina oraz przyjęcie przez niego pracy w Berlinie – narastało między nimi napięcie, a Albert sporządził specjalną listę zakazów dla Milevy.W 1914 roku opuściła męża i wróciła z dziećmi do Zurychu. W 1916 roku Einstein poprosił ją o rozwód, który oficjalnie nastąpił 14 lutego 1919 roku. Einstein miał zapewnić jej 40 tys marek w banku, stale alimenty oraz jeśli Einstein dostałby nagrodę nobla z działu Fizyki, cala suma będzie przekazana Milevie.Po rozwodzie Mileva miała bardzo ciężki okres. Po kolei umarli jej ojciec, matka, siostra i wnuk. Musiała też walczyć z schizofrenią młodszego syna. Z powodu jego choroby Mileva popadła w długi i tutaj z pomocą przyszedł Einstein – jednak nie odbyło się to bezinteresownie. Mileva zmarła 4 sierpnia 1948 roku w szpitalu po zasłabnięciu podczas napadu choroby Eduarda.

Od lat pojawiają się głosy że Mileva przyczyniła się do powstania wczesnych teorii Wielkiego Alberta. Spotyka się już różne teorie m.in. taka, że Mileva wspólnie z Albertem pracowała i uzgodnili, że lepiej publikować pod jego nazwiskiem by artykuł nie został odrzucony. Poza tym zachowały się wzmianki w listach pomiędzy małżonkami oraz w korespondencji z rodziną Milevy.O podobnej teorii wspomina również serial pt. Geniusz autorstwa National Geographic. Gdzie w role Mileny wcieliła się Samantha Colley.

To tyle na dzisiaj 😉 mam nadzieję, że spodobała się wam historia Milevy. Dzisiaj kończę, ale niebawem postaram się znowu napisać parę ciekawych słów o naszej polskiej Noblistce – Marii Skłodowskiej-Currie.

Pozdrawiam, Molcia 🙂

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *