Zagłębiona w historii…

Zagłębiona w historii…

Witam Was!

Jak wiecie, o czym ostatnio wspominałam, czytam teraz serię książek autorstwa Diany Gabaldon. No i oczywiście jak to przystało na osobę lubiącą historię, ale również sprawdzającą tło książki natrafiłam na kolejne ciekawe epizody zapisane na kartach wieków. Jak wspominałam główni bohaterzy obsadzeni są w XVIII wiecznej Szkocji. Bohaterowie stają w obliczu jednego z ważniejszych wydarzeń w jej historii  i tym co ma się wydarzyć później. Te wydarzenia bardzo wpływają na losy bohaterów, a w pewnych momentach stanowią nawet cel ich działania.

Spowodowane jest to powstaniem Jakobickim w 1745 roku. Było to drugie powstanie, nazwane też Drugą Wielką Rebelią/Buntem lub Powstaniem 45 roku – które zakończyło się klęską szkockich górali oraz srogimi represjami ze strony Brytyjczyków.

Jakobici

To angielscy i szkoccy zwolennicy legitymistycznych pretendentów do tronu z dynastii Stuartów, potomków króla Szkocji Jakuba VII (prawnuk Marii I Stuart). Ugrupowanie to odpowiadało za trzy powstania przeciwko dynastii Hanowerskiej. Pierwsze w latach 1715 i 1718 były bardzo źle zorganizowane. Ostatnie z lat 1745-1746 mogło zakończyć się klęską Anglików, ale brak zdecydowania po stronie dowództwa szkockiego doprowadził do klęski Szkotów.

Ugrupowanie to przetrwało do dzisiaj i uważa za prawowitego króla Anglii, Szkocji i Irlandii Franciszka II z bawarskiej rodziny Wintelsbachów. Jest on potomkiem Jakuba I po kądzieli. Ostatnim Stuartem w linii męskiej był Henryk IX, który zmarł w 1807 roku.

Jakobickimi królami na emigracji byli Jakub Stuart – który był pretendentem do tronu w latach 1701 – 1766, a następnie jego syn – Karol Stuart (znany również jako Piękny Karolek – jeden z przywódców powstania jakobickiego w latach 1745/1746). który pretendował do tronu Angielskiego i Szkockiego w latach 1766 – 1788.

Powstania szkockie wywoływane były od 1689 roku by przywrócić na tron dynastię Stuartów. Ogólnie były trzy powstania oraz trzy próby inwazji. Niestety wszystkie zakończone klęską. Ostatecznie poniesione 16 kwietnia 1746 roku pod Culloden Moor. Po tej klęsce, szkoccy górale doznali krwawych represji. Większość rannych spod Culloden została dobita, ponad 1000 jeńców sprzedano po niewoli jako niewolników na plantacje w Ameryce. A na terenie Szkocji zaczęto nie jako polować na Jakobitów. Zakasano systemu klanowego, zakazano noszenia kiltu, używania języka gaelickiego i posiadania broni. Książę Cumberland, szyn króla Anglii Jerzego II zyskał przydomek „rzeźnika” za jego dokonania i represje względem Szkotów.

Panorama Culloden

Panorama Culloden

Na podstawie tego wydarzenia powstały powieści napisane przez Waltera Scotta oraz Roberta Louisa Stevensona.

No to tyle 🙂 Pozdrawiam, Wasza Molcia

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *