11.09.2001 WTC

Witajcie!

Atak na WTC (2001)

O WTC słyszeliśmy wszyscy, z wiadomości, radia, telewizji czy gazet. Co roku dzisiejszego dnia wspominane są osoby które zginęły w zamachu na USA. Tego dnia doszło do czterech katastrof które łącznie pochłonęły prawie 3000 osób. Cztery samoloty porwane przez zamachowców uderzyły w Bliźniacze Wieże WTC, Pentagon oraz jeden samolot rozbił się, bo pasażerowie walczyli z zamachowcami.

WTC o 8:46 i 9:03

Wieże na chwilę przed zawaleniem

Pierwszy atak na WTC wydarzył się o 8:46 czasu nowojorskiego. Samolot – Lot 11 – uderza w północną wieżę, a chwilę później – dokładnie o 9:03 – Lot 175 – uderza w południową wieżę. Wieżę niestety nie utrzymały się długo. Wszystkie osoby które pracował poniżej pięter w które uderzyły samoloty – były w stanie się uratować. Niestety gorzej sytuacja wyglądała dla tych którzy utknęli na piętrach powyżej katastrofy. W wieży północnej byli to pracownicy na piętach od 99, w południowej od 84 piętra. Łącznie około 2602 osób zabitych. Nie licząc załogi samolotu oraz osób zaginionych. Wśród zabitych znalazło się również 6 Polaków. Jedna z większych tragedii które dotknęły ludzi w Ameryce. To przez nią ucierpiało bardzo wiele rodzin wtedy, i później wyniku podjętych działań przez USA. A jednak co roku wspomina się o tych osobach ku pamięci niewinnych. Ku pamięci również wielkiej waleczności i poświęcenia strażaków czy policjantów, pracujących podczas zamachu, jak i przez wiele kolejnych miesięcy na miejscu katastrofy.

WTC w Kulturze

Strefa Zero (Zdj udostępnione z str Spidersweb)

Motyw WTC wykorzystuje się do dziś w filmach fabularnych czy dokumentalnych próbujących uczcić pamięć poległych. Czy też chcących ukazać tragedię tych doświadczeń dla innych. Osobiście dzisiaj miałam okazję oglądać film dokumentalny pt. „Rejs 93, Lotu do historii”. Jest to m.in. zapis rozmów pasażerów którzy przeciwstawili się terrorystom, a ich samolot rozbił się na polach Pensylwanii. Może też ten film spowodował, że piszę o tym dzisiaj. Ja do dziś pamiętam jak jako jedenastolatka siedziałam ze znajomymi i patrzyliśmy na relację z Nowego Jorku o godzinie 15. Pamiętam jak oglądałam w wiadomościach jak drugi samolot uderzył w wieżę, a potem jak obie runęły. Jak wszyscy patrzyliśmy z przerażeniem.

A dzisiaj?

WTC1

Dzisiaj w miejscu katastrofy budowany jest kolejny kompleks WTC. Jeden został już oddany do użytku. Kolejny ma zostać oddany na dniach. A pozostałe dwa są w trakcie budowania mają powstać do 2021 roku.

I tym się pożegnam w tym poście. Pozdrawiam Molcia

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *