WASP

Witam!

Siedząc dzisiaj przed kompem i oglądając zaległe odcinki serialu Dowodów Zbrodni, natknęłam się na odcinek mówiący o Amerykańskim Korpusie Pilotów Kobiet z okresu II Wojny Światowej który powstał w wrześniu 1942 roku. Przyznam się, że odkąd interesuję się historią nie natknęłam się na WASP podczas nauki czy też ciekawostek z II WŚ. Dzisiaj zaczęłam znowu trochę grzebać w internecie, pewnie dokopię się do kilku ciekawych historii. Jednak dzisiaj tylko tak krótko.

WASP czyli Women Airforce Service Pilots była organizacją para militarną w której kobiety pokazywały jak są przydatne dla kraju. Kobiety jako cywile latały na wojskowych maszynach. 5 sierpnia 1943 roku pod nazwę WAPS dołączono jeszcze dwie jednostki WFTD (Departament Szkolący Kobiety Latające) i WAFS tworząc grupę 1074 kobiet latających jako „Piękne Osy”. Kobiety te przeleciały ponad 60 milionów mil na różnych typach wojskowych samolotów. WASP było elitarną jednostką – z 25 tysięcy ochotniczek tylko 1074 kobiety miały możliwość reprezentować i konkurować z mężczyznami na froncie powietrznym. Każda z Os posiadała już doświadczenie a co ważniejsze było – licencję Pilota. Każda z kobiet musiała mieć za sobą około 1400 godzin latania oraz orientacji pilotażowej. Podczas 30 dniowej orientacji dochodziło im – dowiedzenie się jak wypełniać dokumentację wojskową oraz zasady na jakiś się lata się w wojsku. Następnie dostawy przydziały i latały już na poszczególne misje.

Były prowadzone dwie grupy:

  • pierwsza przez Nancy Love w Wilmington (łącznie wyszło spod jej skrzydła 19 grup)
  • druga przez Jacqueline Cochran w Houston (łącznie wyszkoliła 18 grup)

Kobiety posiadały minimalną opiekę zdrowotną, ubezpieczenie na życie, musiały szukać na własną rękę zakwaterowania. Niektóre nawet nie posiadały stosownego umundurowania. Z brakami w administracji, transporcie oraz maszynach rozpoczynały szkolenia, a później również pracę na trasach lotniczych.

Pierwszą tragedią jaka się wydarzyła była katastrofa 7 marca 1943 roku. Rozbiły się wtedy – Margaret Oldenburg z 43-W-4 i jej instruktorka, Norris G. Morgan. Rozbiły się siedem mil na południe od Houston i zginęły na miejscu wyniku zderzenia z ziemią.

Na razie tyle w temacie 🙂 Postaram się cosik znowu dopisać na ten temat. Jednak najpierw muszę potłumaczyć sobie z Angielskiego. Chociaż przyznam się, że temat mnie mocno zainteresował. Więc mam kolejny temat nad którym mogę trochę posiedzieć i poszerzyć wiedzę. A mówią, że seriale ogłupiają – jednak mój czegoś mnie nauczył 😉

Pozdrawiam Molcia

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *