Tygrys Bengalski – Panthera tigris tigris (część 1)

Witajcie!

Zapraszam was na małą przygodę zapoznawczą z Tygrysem 🙂 Jeden z dużych pięknych kotów 🙂

Panthera tigris tigris

Jeden z największych żyjących obecnie gatunków kotowatych. Jego budowa ciała świadczy bardziej o sile niż prędkości. Masywna klatka piersiowa mieści duże płuca, nogi są stosunkowo krótkie lecz silnie umięśnione. Ciało długie i smukłe o falistej linii grzbietu. Dzięki temu tygrys pomimo, iż ma ogromne rozmiary – może poruszać się w lesie prawie bezszelestnie. Głowa jest duża i odznacza się zwartym, szerokim pyskiem, który pozwala szczękom pracować z wielką siłą.

Tygrys Bengalski – Liczby i Fakty

Cichy morderca

Tygrys bengalski, tak jak pozostali przedstawiciele gatunku, zwykle poluje samotnie, ukradkiem podchodząc zdobycz lub czyhając na nią. Są niezwykle silne – radzą sobie ze zdobyczą nawet większą od siebie. Typowy atak rozpoczyna się od podchodzenia upatrzonej ofiary pod osłoną gęstej roślinności. Tygrys porusza się tak cicho, że nawet jeśli do ofiary dotrze słaby powiew jego zapachu, nie zawsze jest w stanie określić, z której strony nastąpi atak. Tygrys przystępuje do natarcia, gdy znajduje się około 20 metrów od upatrzonej ofiary. Odległość tę pokonuje w trzech lub czterech susach, następnie skacze na zwierzynę z boku, powalając ją na ziemię. Zwykle tygrysy zabijają przez wgryzanie się w szyję zdobyczy. Śmiercionośne kły szybko uszkadzają wtedy rdzeń kręgowy ofiary. Inna technika – w przypadku większych zdobyczy – polega na zastosowaniu chwytu za gardło i duszenie. Zanim drapieżnik przystąpi do uczty, wlecze upolowane zwierzę w ustronne miejsce. Mięso, którego nie zdoła zjeść, starannie ukrywa. W wolnej chwili może powrócić i zjeść zapasy, nawet jeśli nie są już zbyt świeże.

W kolejnym poście napiszę dalsze informacje o tym pięknym zwierzęciu. Uwielbiam je za ich siłę i urodę oraz grację. Dlatego trochę wiadomości o nich teraz piszę 😉 Zatem do spisania kolejnego posta 😉

Małe Tygrysy Bengalskie

Pozdrawiam Molcia 🙂

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *