Ten głos

Witam Was!

Ten głos znają prawie wszyscy na świecie. Silny Mezzosopran rozpoznawalny jest prawie w każdym domu na świecie. A muszę przyznać, że co poniektórzy z mojego otoczenia go nie znają 😀 A kogo chodzi?! O „Królową Soulu” – słynną Arethe Franklin.

Aretha Franklin w 2007 roku

Afroamerykańska gwiazda urodziła się 25 marca 1942 roku w Memphis. Jest córką baptysty i obrońcy prawd człowieka – Clarencea LaVaughna Franklina oraz pianistki i wokalistki Barbary Siggers Franklin. Królowa Soulu od najmłodszych lat śpiewała, co zaowocowało tym, iż w wieku już 14 lat nagrywała w profesjonalnym studio. Pierwszy kontrakt podpisała z firmą CBS w wieku 19 lat. Kiedy podpisała kontrakt z Atlantic Records – zyskała prawdziwą sławę. Po 1967 roku zyskała swój przydomek. Za piosenke Respect – Aretha dostała dwie nagrody Grammy. W swojej karierze dorobiła się aż 18 nagród Grammy. W 1987 roku uznano Arethe za godną umieszczenia w Rock and Roll Hall od Fame, a wspomniana już piosenka zajęła 5 miejsce na liście 500 piosenek wszech czasów magazynu „Rolling Stone”. W kolejnej stworzonej liście przez magazyn – 100 najlepszych wokalistów wszech czasów – Aretha zajęła 1 miejsce.

Aretha miała bardzo dobry kontakt z zmarłą już Whitney Houston. Przez lata współpracowała z jej matką, która wchodziła w skład chórków na występach Arethy. Miała ona ogromny wpływ na styl i maniery śpiewania Whitney. W ostatnich latach coraz mniej słychać o tej wokalistce, gdyż od 2010 roku walczy z chorobą nowotworową. Ale pomimo choroby oficjalne zakończenie jej kariery wokalistycznej nie została ogłoszone. Posiada na swoim koncie wiele hitów, a kilka przedstawiam poniżej:

W całej swojej karierze – Królowa soulu wydała aż 51 krążków z niepowtarzalnymi tekstami i piosenkami. Poza tym wystąpiła w kilku filmach i serialach. Jednym z słynniejszych jest film pt. „The Blues Brothers”. Zachęcam do posłuchania jej utworów, to naprawdę dobra odskocznia od współczesnego bita.

Pozdrawiam Was serdecznie, Molcia 🙂

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *