Perełka Szwajcarii – Bazylea

Witajcie!

Dzisiaj zapraszam was do przeczytania kilku zdań o Bazylei. Miasta które miałam okazję sobie trochę zwiedzić podczas mojej wyprawy ostatnio. Oto kilka informacji o mieście:

Panorama Bazylei

Bazylea

Nazywana perełką Szwajcarii. Znajduje się przy granicy trzech państw – Francji, Szwajcarii i Niemiec. Przez miasto przepływa Ren dzieląc je na Małą Bazyleę i Dużą Bazyleę. Pierwsze wzmianki o mieście sięgają 374 roku naszej ery.

W centrum mieści się Starówka gdzie znajduje się Rynek, ratusz z XIV wieku gdzie są liczne zaułki odpowiednie do przechadzek. Starówka w Wielkiej i Małej Bazylei są wolne od ruchu samochodowego, co bardzo jest korzystne dla mnie jako turystki. Jako trzecie miasto w Szwajcarii jest centrum przemysłu chemicznego i farmaceutycznego.

Wejście do Muzeum Naturalnego

Nie miałam okazji pozwiedzać wszystkich Muzeów jakie są w Bazylei. A jest ich około 30. Zachaczyłam jednak o Muzeum Naturalne. Jednak miasto ma bardzo bogatą ofertę i warto je odwiedzić.

Brzeg Renu

Podział Administracyjny:

Miasto Bazylea dzieli się na dzielnice. W sumie istnieje 15 takich dzielnic, podzielonych na leżące na lewym i prawym brzegu Renu.

Lewobrzeżne dzielnice: Stare Miasto (Wielka Bazylea), Vorstädte (Przedmieścia), Am Ring, Breite, St. Alban, Gundeldingen, Bruderholz, Bachletten, Gotthelf, Iselin, St. Johann.
Prawobrzeżne: Stare Miasto (Mała Bazylea), Clara, Wettstein, Hirzbrunnen, Rosental, Matthäus, Klybeck i od 1893 r. Kleinhüningen.
Dwie gminy miejskie Riehen i Bettingen leżą poza terenem miasta Bazylei.

Widok z Mostu

Ogólnie miasto bardzo ładne i piękne by spędzić w nim trochę czasu. Zachęcam do zwiedzenia tego pięknego miasta.

Pozdrawiam Molcia

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *