Olejki Eteryczne

Witam Ponownie!

Jako, że bardzo lubię medycynę i wszystko co z nią związane 🙂 to teraz trochę z niej napiszę. Jako farmaceuta nie raz miałam styczność z naturalnymi składnikami lekarstw i nie tylko. Nim powstała obecna medycyna – przez wiele wieków medycyną była zwana medycyna naturalna – obecny odłam głównej medycyny. W skład medycyny naturalnej wchodzi m.in. Aromaterapia 🙂 o której podstawowe informacje zamieszczam poniżej 🙂 Miłego czytania 🙂

Olejki eteryczne to naturalna skoncentrowana esencja ekstraktów pozyskiwana z drzew, krzewów – ich liści, korzeni, nasion, owoców, kory oraz kwiatów z całego świata. Mają one korzystny wpływ na skórę, samopoczucie fizyczne i psychiczne oraz nawet na nasz nastrój.
Aromaterapia to jedna z dziedzin medycyny naturalnej, która wykorzystuje walory olejków eterycznych w terapii wielu schorzeń za pomocą np. inhalacji, wdychania, masaż czy kąpiel.
Są trzy główne drogi stosowania olejków:
– poprzez masaż – wykorzystujemy wtedy od 3 do 5 kropli w połaczeniu z olejem nośnikowym (np. olej słonecznikowy czy oliwa z oliwek)
– poprzez kąpiel – wykorzystujemy od 5 do 7 kropli na 1/3 objętość wanny, gdzie woda ma około 35 stopni celcjusza, kąpiel powinna trwać maksymalnie 15 minut
– poprzez inhalację – również stosujemy od 5 do 7 kropli do naczynia z gorącą wodą i wdychamy od 5 do 10 minut
Również można dodawać olejki eteryczne do kominków aromatycznych lub nawilżaczy powietrza, by rozpylić/ z aromatyzować pomieszczenie.

Wskazania stosowania olejków są przeogromne, o czym wspomnę trochę niżej w tabelce. Jednak co do przeciwwskazań to są one następujące:

– nie stosuje się ich doustnie
– trzeba uważać by nie dostały się do oczu
– ostrożnie stosować u małych dzieci, osób z skłonnościami do uczuleń oraz u kobiet w ciąży
– niektóre olejki oddziałują z tworzywem sztucznym
– maksymalnie w mieszankach eterycznych – powinno być pięć olejków
– nie wolno stosować rozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę (uczulenia)
– nie wolno przechowywać ich w widocznym miejscu, ciepłym miejscu

Pozdrawiam Was serdecznie i do spisania mam nadzieję, że już niebawem 🙂 Wasza Molcia 🙂

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *