Ojcowski Park Narodowy

Hejo Wszystkim!

Przez ostatnie tygodnie trochę jeździłam po Polsce. Miałam okazję pozwiedzać i spędzić fajnie czas z przyjaciółmi. Teraz powoli wracam znowu do pracy. Na ostatni mój wypad przed powrotem, wybraliśmy się do Ojcowa i Ojcowskiego Parku Narodowego. Więc dzisiaj trochę poświecę czasu i opiszę oraz wstawię zdjęcia z mojego wyjazdu.

OPN (Ojcowski Park Narodowy)

to malowniczy zakątkiem w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Położony jest na południowym jej krańcu i obejmuje środkową część doliny Prądnika i dolną oraz środkową część doliny Sąspowskiej.

Osobiście mieliśmy okazję zwiedzić tylko minimalnej części tego Parku: Zamek w Ojcowie, Bramę Krakowską oraz Grotę Łokietka. Zatem pora przedstawić pokrótce każde z tych miejsc:

Zamek w Ojcowie

Powstał w drugiej połowie XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego, jako punkt kontrolny na szlaku handlowym pomiędzy Krakowem a Wrocławiem. Z wsią Ojców wiążę się legenda. Głosi ona że król Kazimierz Wielki wznosząc warownię w Osadzie nad Prądnikiem na cześć ukrywającego się niegdyś w tej okolicy ojca, Władysława Łokietka, nazwał ją „Ociec u Skały”. Miejscowa ludność z czasem skróciła nazwę do Ociec, a później do Ojców. Nazwa ta przetrwała do dziś i dotyczy całej miejscowości położonej u stóp wzgórza zamkowego. Po wspaniałym grodzie obecnie pozostało już tylko malownicze ruiny, na które składają się resztki murów obronnych i części mieszkalnych, wieża, zamkowa studnia, brama wjazdowa, a przed nią zachowane filary zwodzonego mostu.


Jaskinia Łokietka

Położona na wysokości około 452m n.p.m. w masywie Chełmowej Góry. Jest ona długa na 320 metrów i składa się z dwóch dużych sal – Rycerskiej i Sypialni oraz mniejszej Kuchni. W Jaskini jest bardzo wilgotno i zimno – przeważnie w granicy 7 stopni. Co można było odczuć – gdy na dworze mieliśmy prawie 30 stopni. Jaskinia posiada swoją legendę również. Mówi ona, że Władysław Łokietek, uciekając z Krakowa przed wojskami czeskiego króla Wacława II schronił się w okolicach Ojcowa. Jako kryjówkę wybrał jedną z tutejszych jaskiń. Mimo iż pościg był tuż za nim, nikt nie przypuszczał, że za szczeliną może się ktoś ukrywać, szczególnie że wejście było odgrodzone ogromną pajęczyną pokrytą kroplami rosy. Według Legendy przyszły król przebywał w niej 6 tygodni. Podobno dotknięcie  łoża księcia w części sypialnianej, jak i kraty prowadzącej do Groty przynosi szczęście i spełnienie marzeń… Warto samemu się przekonać 😉 A przy grocie można schłodzić się bardzo pyszną źródlaną wodą 😉


Oraz Brama Krakowska, która jest zbudowana z dwóch 15 metrowych bloków kamiennych. Są one nieco zaokrąglone, a podziwianie ich może ukazać nam wszystkie procesy jakie zachodziły w tych skałach na przestrzeni wieków.

20160723_143707

Szlaki Turystyczne

Przez OPN przechodzi kilka szlaków turystycznych. Szlak czerwony wchodzący w skład Szlaku Orlich Gniazd, szlak niebieski – część szlaku Warowni Jurajskich, szlak żółty – jako fragment szlaku Dolinek Jurajskich, szlak zielony – jako szlak lokalny powstały w 1992 roku oraz szlak czarny – również lokalny, który jest najkrótszą trasą pomiędzy Zamkiem a Grotą Łokietka. Poza tym w OPN możemy wyróżnić również ścieżki dydaktyczne oraz ekspozycję przyrodniczą OPN.

Zachęcam was do odwiedzenia tego miejsca, gdyż jest bardzo ładne. Osobiście zamierzam wybrać się tam po raz kolejny i zwiedzić jeszcze kilka innych ciekawostek z tego rejonu, ale jak na jeden dzień i tak jestem z nas dumna. A jeśli ktoś ma nie daleko, uwierzcie mi – godzina drogi to nie tragedia, a można wypocząć na świeżym powietrzu i trochę odchamić swój umysł – urokami natury.

Pozdrawiam, Molcia 🙂

Udostępnij

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *