Królowa Serc

Witajcie Kochani!

O Lady Di rozpisują się od lat wielkie brukowce, pismaki i portale plotkarskie. Jutro mija 20 lat od jej śmierci i do tej pory nie wiadomo jak do niej doszło. Istnieją liczne spekulacje na temat tego jak doszło do jej wypadku i kto za nim stoi. Ale ja nie o tym dzisiaj. Ja mam zamiar z okazji 20 rocznicy jej śmierci napisać krótką notkę na jej temat 🙂

Diana, księżna Walii a właściwie Diana Frances Mountbatten-Windsor z domu Spencer urodziła 1 lipca 1961 roku w Sandringham, a zmarła 31 sierpnia 1997 roku w Paryżu. Była żoną Karola, księcia Walii. Urodziła dwójkę synów – następców tronu – Wilhelma, księcia Cambridge oraz Henryka, księcia z Walii.

Diana stała się osobą publiczną w 1980 roku, kiedy wymienioną ją jako potencjalną żonę dla Karola, następcy tronu Wielkiej Brytanii. Kiedy wzięli ślub – 29 lipca 1981 roku w Londynie, stało się to nie dość że międzynarodowym wydarzeniem, a Diana osobą o znaczeniu międzynarodowym. Na początku zaczęto coraz częściej publikować w gazetach kulisy małżeństwa Diany, nie mówiące pochlebnie zarówno o Dianie i Karolu. W 1992 roku Diana z Karolem, ogłosili separację. A w 1996 roku rzeczono rozwód.

Dianie cały czas towarzyszyło zainteresowanie mediów. To niesłabnące zainteresowanie doprowadziło do wypadku w 1997 roku, w którym poza Dianą, zginął jeszcze Dodi Al-Fayed i kierowca Henri Paul.
Diana zasłynęła z działalności dobroczynnej i charytatywnej. Poza tym zamiłowaniem do mody. Dlatego na świecie mówię się o niej jako o „Księżnej ludu” czy „Ikony mody”.
Miała pośredni wpływ na podpisanie traktatu w Ottawie – 3 grudnia 1997 roku – zabraniającego produkcji,gromadzenia, eksportu i używania min przeciwpiechotnych. Znajduje się na 3 miejscu rankingu 100 najwybitniejszych Brytyjczyków.

Ostatnie miesiące życia

W ostatnim roku swojego życia Diana oddała się głównie działalności dobroczynnej. Spotkała się z Hillary Clinton w celu zebrania pieniędzy na badania pod kątem raka piersi. Często odwiedzała organizacje współpracujące z chorymi na HIV i AIDS. Jak już wspomniałam nagłośniła sprawę min lądowych. Gdzie ofiarami padali nie tylko żołnierze, a też cywile (głownie dzieci). Dzięki nagłośnieniu tej sprawy z str Diany, media zainteresowali się ponad 110 mln min zakopanych w ponad 50 krajach. Jednak z str Wielkiej Brytanii została ona potępiona. W 1997 roku na aukcji zostały sprzedane suknie Diany – dokładnie 79. A dochód przeznaczono na rzecz organizacji charytatywnych z którymi Diana współpracowała.

Wiadomość o śmierci Diany została odebrana na całym świecie z ogromnym ładunkiem emocjonalnym. Pod pałacami Buckingham i Kensington składane były kwiaty, laurki, baloniki i nie tylko. Tak samo w miejscu gdzie Księżna zginęła. Pogrzeb Diany odbył się 6 września 1997 roku – przybyło na niego sporo znanych osobistości, ponad milion ludzi odprowadzało trumnę podczas przejazdu. Był też transmitowany na całym świecie.

Pamiętam, że kiedy był pogrzeb – ja 7 letnia dziewczynka, mówiłam mamie że chce być taka jak ona. A mamy mi odpowiedziała: „Dziecko, lepiej żyj swoim skromnym życiem i miej w nim szczęście. A nie jak księżniczka i wieczne łzy.” Jak do dziś pamiętam te słowa. Pomimo licznych romansów, Diana próbowała coś poprawić na tym świecie. I tym chyba najbardziej zapisała się na kartach historii.

Zatem dzisiaj Wam już dziękuję za uwagę! Pozdrawiam Molcia 🙂

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *