Kolejny mały projekt

Witam Was!

Przez ostatnie tygodnie pracuję nad pewnym projektem wraz z znajomymi. Pracujemy nad opisaniem wszystkich dynastii na terenie Europy i jak się okazało nie tylko. Więc ja osobiście mam zamiar trochę czasu poświęcić na to i tutaj. Starając się dzielić swoją pracą choć sporo miejsca może ona zająć.

Zacznijmy więc od wprowadzenia słowa Dynastia.

Dynastia – z greki dynasteia – władza, siła, to szereg władców z jednego rodu (książąt, królów lub cesarzy) lub sam ród z którego pochodzą. Termin ten stosuje się, gdy co najmniej dwie osoby pochodzącej z tej samej rodziny panują bezpośrednio po sobie lub z niewielkimi przerwami, dynastia aktualnie rządząca w danym państwie to Dom Panujący.

O pierwszych dynastiach na terenie Europy i jej bliskich okolic – o których mówimy, znajdowały się w starożytnym Egipcie. Jak wiadomo z historii dynastie sprawowały władzę nad jednym lub wieloma krajami. Wymiera ona w momencie śmierci ostatniego męskiego potomka rodu. Czasami udaje się zachować ciągłość poprzez zawarcie małżeństwa – tutaj przykładem mogą posłużyć Habsburgowie. Maria Teresa wychodząc za mąż za Franciszka Stefana utworzyła nową dynastię Habsbursko-Lotaryńską. Podobne sytuacje można zauważyć u rodu Grimaldich z Monako, czy też dynastii w Luksemburgu.

Najdłużej panującą dynastią w całej historii są Osmanowie, nieprzerwanie panowali w imperium osmańskim od 1299 roku do 1922, kiedy to Turcja stała się republiką.

Dynastie zazwyczaj mają również linie poboczne, wywodzące się od różnych przedstawicieli danego rodu. Tworzą one najczęściej osobne dynastie (dobrymi przykładami są dynastia Windsorów wywodząca się z dynastii Wettynów czy Burbonowie z dynastii Kapetyngów).

Rodziny niemonarchiczne to termin określający obecnie w państwach demokratycznych, gdzie członkowie rodziny w kilku pokoleniach zajmują się jedną dziedziną (np. rodzina Kennedych).

Podzielić możemy dynastie na 5 głównych działów:

– starożytne
– europejskie
– islamskie
– indyjskie
– dalekiego wschodu.

Tak też będę się stara je opisywać, jednak skupie się tylko na Europejskich. Osobiście pracuję nad trzema dynastiami, pozostali nad innymi. Jak można się domyślić ja opisuję Habsburgów, Stuartów i Tudorów. Więc głównie o nich będę pisać, ale postaram się też o innych. Zatem do spisania kolejnego o dynastiach i jej przedstawicielach.

Pozdrawiam Molcia 😀

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *