Hatszepsut – kobieta Faraon

Witajcie!

Dzisiaj trochę historii i nowy cykl który chyba już zapoczątkowałam jakiś czas temu. Jak każdy wie, kobiety od zawsze wpływały na losy tego świata. Było ich bardzo wiele. Wcześniej wspominałam już o Cesarzowej Sisi czy Marii Teresie Habsburg czy współczesnej Grace Kelly. Na tym cykl na pewno się nie skońćzy. Ale postaram się go regularnie publikować i poszerzać. A tym czasem przedstawiam dzisiaj: Faraona Egiptu – Hatszepsut.

Hatszepsut

Hatszepsut

kobieta faraon, władczyni starożytnego Egiptu z XVIII dynastii. Najprawdopodobniej panowała w latach 1503 p.n.e. do 1482 roku p.n.e. Jednak relacje odnoście dat jej panowania są różne i nie jednoznaczne. Podaje się również m.in.:

– 1479 do 1458 roku p.n.e. lub

– 1472 do 1450 roku p.n.e.

Córka Totmesa I i królowej Ahmes, przyrodnia siostra i żona Totmesa II, który był jej rywalem w sprawie sukcesji o tron. Po śmierci męża objęła tron jako regentka w imieniu syna – Totmesa III. Po jakimś czasu ogłosiła się władczynią i przyjęła tytuł królewski.

Z jednej strony zyskała nowe szlaki handlowe, a z drugiej zaniedbała bardzo stan wojsk egipskich.

Jako ciotka, macocha i teściowa Totmesa III objęła regencję. Wzorując się na wcześniejszych regentkach, jednak je przewyższyła ogłaszając się królem, a Totmesa III uznając za jej współwładcę.

Komu ufała?

Wśród zaufanych osób był m.in. Senenmut – jej wierny towarzysz w sprawach politycznych, przedsięwzięciach architektonicznych i gospodarczych, poza tym Hapszepsut dążyła go uczuciem. Senenmut odpowiadał za zarządzenie dworem królewskich, rzecznikiem królowej i Zarządcą Wielkich Prac Budowlanych. Poza tym odpowiadał za wykształcenie dziecka Hatszepsut. Doniesienia historyczne i wykopaliska mówią o tym, że poza dwójką dzieci – córek, Hatszepsut posiadała najprawdopodobniej syna z związku z Senenmutem (Choć to nie są potwierdzone dane, a jedynie przypuszczenia).

Kolejna ważna osoba w otoczeniu faraonowej to Hapuseneb, arcykapłan Amona. Był nadzorcą i „wykonawcą” świątyni w Deir el-Bahari. Innymi dostojnikami, którzy mieli przychylność Hatszepsut to Dżehuti (główny majordom) czy wezyr Useramon. Hatszepsut będąc kobietą noszącą męski tytuł królewski i sprawując władzę tradycyjnie od wieków przynależną mężczyznom, była zmuszona czynić wiele starań dla uprawomocnienia swych rządów. Wykorzystywała do tego celu między innymi kult Amona i poparcie jego kapłanów z Karnaku. Kobiety w Starożytnym Egipcie miały znacznie wyższy status niż gdziekolwiek indziej w starożytnym świecie.

Proces przeistaczania się Hatszepsut w męskiego faraona postępował etapami. Królowa stopniowo przyjmowała insygnia władzy: chustę chat, ureusz, ceremonialną sztuczną brodę. Wiele statui ukazuje ją na wpół żeńskiej i męskiej postaci. Później już była ukazywana tylko jako męska postać.

Co pozostawiła?

Jako Faraon Hatszepsut zasłynęła z wspaniałych budowli m.in. Obelisków w Karnakum, Czerwona Kaplica czy też świątynia Milionów Lat w Deir el Bahari. Po swojej śmierci na tron Egipski wstąpił już pełnoletni Totmes III. Usunął on wszystkie wizerunki swojej poprzedniczki. Po wielu latach spokojnego panowania Hatszepsut – Totmes III musiał organizować wyprawy wojenne przeciwko koalicjom antyegipskim.

Hatszepsut została pochowana w Dolinie Królów w grobowcu, którzy sobie przygotowała (oznaczenie KV20), poza jej sarkofagiem, w grobowcu tym był również sarkofag Totmesa I.

Mumia została odnaleziona w 1903 roku przez Howarda Cartera w Dolinie Królów. Potwierdzenie, że to mumia Hatszepsut potwierdzono w czerwcu 2007 roku.

Pozdrawiam Was, Molcia 🙂

Ps. Materiał zaczerpnięty z Wikipedii

Udostępnij

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *