Egipskie Społeczeństwo

Witam Kochani!

Jakiś czas temu pisałam wam o Hatszepsut 😉 Dzisiaj postanowiłam napisać ciupinke o egipskim społeczeństwie. I o tym co mogły robić kobiety w ówczesnym świecie. Więc zapraszam na przeczytanie sobie krótkich notatek 😀

W Egipcie mogliśmy wyróżnić 7 grup społeczeństwa. Zacznijmy od samej góry:

  • Faraon – najwyższy władca, którego każdy uważał za boga. U jego boku stała królewska małżonka – miała ona przekazać władzę pierworodnemu synowi, po śmierci męża. Inaczej kobiety nie ingerowały w sprawy państwowe. Ale mogła zostać też Faraonem – najlepszym przykładem są Hatszepsut i Kleopatra.
  • Wezyrowie i urzędnicy – sprawowali rządy w 42 normach (prowincjach). Wezyrów w państwie egipskim było dwóch, po jednym na Dolny i Górny Egipt. Wezyrami mogli być tylko członkowie rodziny panującej. Pod opieką mieli skarbiec i administrację państwową. Poza wezyrami do najbogatszej elity Starożytnego Egiptu wchodzili wysocy urzędnicy i stanowili oni 5% społeczeństwa.
  • Słudzy – to wolni ludzie, którzy mogli odejść w każdej chwili od swoich panów. Za swoją pracę dostawali wynagrodzenie. W sługach możemy wyróżnić kelnera zwanego Webau. Kolejny to Shemsu – towarzyszył Panowi poza domem. Oraz ostatni Shemsu Hapuseneb  posiadający zawsze ze sobą laskę, dywan i miotełkę. Oraz ostatnia grupa – która była zawsze na zawołanie swojego Pana.
  • Rolnicy -wolni ludzie, którzy byli jedną z najbiedniejszych warstw społecznych Egiptu. Ich życie było uzależnione od poziomu wody w Nilu. W okresie czerwiec – październik zajmowali się oni bydłem.
  • Rzemieślnicy – również wolni ludzie, którzy pracowali na zleceniach publicznych z polecenia wezyra. Np Kamieniarze mieli zatrudnienie przynajmniej na 20 lat przy budowie piramid. Poza tym rzemieślnicy wyrabiali jeszcze kosze oraz malarze, piekarze, tkacze czy garbarze.
  • Żołnierze – z niższych i średnich warstw społeczeństwa, jednak zazwyczaj zawód dziedziczyło się w rodzinie. Za pracę nie dostawali wynagrodzenia, jedynie ziemię do upraw. Obstawa Królewska miała się najlepiej – pomimo ziemi, mieli dodatkowo mięso i zboże.
  • Oraz najniższa warstwa – Niewolnicy – stanowili ją zazwyczaj obcokrajowcy i jeńcy wojenni. Przez pewien czas potężną grupą niewolników w Egipcie stanowili Izraelici. Niewolnicy stanowili własność faraona, w każdej chwili mógł ich sprzedać ub wymienić. Mogli oni posiadać oni majątek i przekazać go swoim dzieciom lub rodzinie. Czego nie było w Grecji czy Rzymie. Kiedy jednak się nie słuchali – czekały ich cięgi w postaci chłosty albo kara śmierci.

Jaka jeszcze rola Kobiet była?!

Kobiety poza tym rządziły w Haremie Królewskim oraz w kuchni. Tylko w wyższych warstwach społecznych kobiety były stawiane na równi z mężczyznami. Ale od zawsze miały za główne zadanie opiekę nad domem i dziećmi. Poza tym kobiety z wyższej sfery mogły zajmować wyższe miejsca w haremie królewskim, zajmowały się perukami, rządzić królewską kuchnią czy tkalnią. Do ważnych ról kobiet zaliczało też  się stanie kapłanką bóstw egipskich.

No i to tyle na dzisiaj o Egipcie 🙂 Niedługo znowu coś napiszę 😉

Pozdrawiam Molcia :*

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *