Colonia Dignidad

Colonia Dignidad

Witajcie Kochani!

Nie każdy z nas może znać ten temat. Ja miałam okazję oglądać film oparty na przeżyciach osób które uciekły z tego ośrodka. Film miałam okazję oglądać jakiś czas temu na wyjeździe w pracy. Wybaczcie, że dopiero dzisiaj wzięłam się za opisywanie. Film pt. „Colonia” opowiada losy dziewczyny poszukującej swojego chłopaka, który zaginął podczas pobytu w Chile. Szukając trafia na trop pewnej sekty… No i tutaj zaczyna się historia Colonnii.

Colonia Dignidad

La Sociedad Benefactora y Educacional Dignidad obecnie nazywana Villa Baviera. Osada założona przez niemieckich imigrantów w Chile. Osadowili się oni w połowie lat 50. XX wieku w prowincji Linares. Po przeprowadzonym śledźctwie uznawana jest za jeden z największych ośrodków torturowania, więzienia i zabijania ludzi w czasie reżimu Augusta Pinocheta.

Kolonia urosła do 300 osadników, zarówno Chilijczyków, jak i Niemców. Głównym zajęciem w kolonii było rolnictwo. Kolonia posiadała swój szpital, szkołę dla dzieci, lotnisko a nawet własną elektrownię. Teren otoczono drutem kolczastym oraz wieżyczkami strażniczymi, jak i posiadała zapasy broni. Powstało wiele teorii na temat Colonii Dignidad, m.in. tworzone przez uciekinierów Colonii. Twierdzili oni, że stosowano wobec nich tortury, zmuszano ich do brania narkotyków, zabraniano korzystania z telefonów oraz oglądania telewizji. Seks był stanowczo zabroniony, panowała surowa dyscyplina – która miała podobno wzbogacać duchowo członków Colonii.

Założyciel – Paul Schafer po postawieniu mu zarzutów o pedofilię w 1959 roku uciekł z Niemiec do Chile gdzie założył Kolonię i był jej przywódcą aż do 1997 roku. W czasie II Wojny Światowej był członkiem Hitlerjugend, następnie służył w niemieckiej armii jako lekarz Luftwaffe. Nim postawiono mu zarzuty molestowania aż 26 chłopców w kolonii. Złapany został w 2005 roku w Argentynie.

Obecnie Villa Baviera podobno ma inny charakter niż za czasów Schafera. Peter Muller który sprawuje teraz przewodnictwo Villi twierdzi, że chce modernizacji Colonii i otwarcia jej na świat. W kwietniu 2006 roku władze Kolonii wystosowali publiczne przeprosiny i prosili o wybaczenie  za 40 lat łamania prawd człowieka oraz molestowania dzieci przez ich lidera Paula Schafera.

No i to tyle w tym temacie. Osobiście film trochę mnie zdenerwował. Historia niby super, oparta na życiu, ale dziwnie ukazana. Choć nie powiem film był interesujący. Zachęcam do zobaczenia, jeśli lubi ktoś te klimaty. A tymczasem dziękuję wam, że zaglądacie i czytacie moje wpisy:)

Pozdrawiam Was, Molcia 🙂

Udostępnij

2 responses to “Colonia Dignidad”

  1. kkarla napisał(a):

    film był ciekawy jak sama historia 🙂

  2. Gosia napisał(a):

    Nie słyszałam o tym filmie. Ale wydaje mi się, że sama fabuła i historia mnie nie zaciekawiła.
    Pozdrawiam i zapraszam do siebie 😀
    https://okularnicaczyta.blogspot.com/2017/07/wywiad-z-zaczytanaana.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *