Co warto wiedzieć :)

Witam Was!

Każdy z nas uczy się lub będzie uczył się biologii. A nasze ciało to jedna z największych zagadek jakie są pod ręką. Napiszę dzisiaj kilka wzmianek o naszym ciele. Zachęcam do przeczytania ciekawostek 😉 :

  • Czym są nasze myśli? – Wielu naukowców zastanawia się nad tym faktem. W zależności od tego do czego odniesiemy pojęcie „myśli” – możemy mówić o tworzeniu nowych synaps, na rozpoznanie oraz odpowiedź na bodziec. Dzisiaj wiemy jakie obszary mózgu odpowiadają za myśli i decyzji. Np. ośrodek Wernickiego odpowiada za interpretacje mowy, którą słyszymy. Za odpowiedź słowną odpowiada natomiast ośrodek Broki. A w płacie skroniowym mieszczą się nasz złożone uczucia.
  • Co jest pierwsze rano? – sen to nasz naturalny świat marzeń. Każda z pięciu faz jest coraz głębsza i bardziej skomplikowana w zapisie EEG. Gdy obudzimy się nagle i z szeroko otwartymi oczami – wybudzaliśmy się z fazy REM i nawet możemy pamiętać nasz sen. Jednak kiedy budzi nas budzik – pobudka jest dłuższa i trudniejsza, a otwarcie oczu trwa zdecydowanie dłużej.
  • Co rośnie minimalnie w ciągu naszego życia? – Gałki oczne u każdego dziecka są większe i nie zachowują proporcji do ciała. Dlatego te oczy się wydają większe i bardziej urocze.
  • Dlaczego bawimy się włosami? – To nasz odruch bezwarunkowy, gdy jesteśmy zdenerwowani czy znudzeni. Dla większości z nas są to zupełnie naturalne odruchy.
  • Czemu niektórzy potrafią zwinąć język? – Umiejętność ta jest uwarunkowana genetycznie, a jednak jest mały myk. Na umiejętność wpływają nie tylko czynniki genetyczne, ale również uwarunkowania środowiskowe. Czasami wystarczy, że nauczymy się zwijać język. Zdarza się to jednak w nielicznych przypadkach.
  • Czym jest tętno? – To efekt naszego bicia serca. Wyczujemy go gdy dociśniemy tętnice do kości, np na nadgarstku – gdy dociśniemy tętnicę promieniową do kości. Na szyi możemy wyczuć tętnicę szyjną, gdy lekko przyciśniemy ją do kręgu szyjnego. Ale uwaga – nie za długo, bo można zemdleć!

No to tyle na dzisiaj 😉 Niedługo znowu coś znowu napiszę 😀

Pozdrawiam Was, Molcia 😀

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *