Cesarstwo Rzymskie

Witajcie!

Możliwe, że jakiś czas temu wspominałam już, iż korzystam z serwisu Netflixa. Niektórzy może zapytają się co to jest. A to jeden z największych serwisów VOD – czyli serwisów wideo na życzenie, coś w rodzaju Ipli czy Pleyera w PL. No i z powodu sporej ilości czasu zabrałam się za 6-odcinkowy serial o Cesarstwie Rzymskim za czasów Marka Aureliusza oraz jego syna Kommodusa. Serial jest połączeniem historii i powieści. Fajnie zrobiony, opatrzony też komentarzami historyków. Więc coś idealnego dla mnie 🙂 Z chęcią już zaczęłam szperać za informacjami z tamtego okresu. Dzisiaj przedstawię wam krótko historię Kommodusa, którego postać przewija się przez cały serial. Jeśli chcecie dowiedzieć się o nim więcej, będzie to dobra okazja do zobaczenia serialu. A dzisiaj krótko o wspomnianym już przeze mnie Cesarzu Kommodusie.

Kommodus

a raczej Lucius Aurelius Commodus, ur 31 sierpnia 161 roku, a zmarł 31 grudnia 192 roku. Cesarz Rzymski, który był synem Marka Aureliusza i Faustyny. Mąż Bruttii Crispiny, która została stracona w 187 roku na Capri.


Od 176 roku współrządził wraz z ojcem cesarstwem Rzymskim, po śmierci Marka Aureliusza w 180 – prawowity cesarz rzymski. Nie dbał o umocnienie granic oraz rozwój prowincji cesarstwa. Przywrócił on granicę cesarstwa na wale Hadriana w Brytanii. Kierowanie państwem pozostawił w rękach praefecti praetorio oraz wyzwoleńcowi cesarskiemu Marcusowi Aureliusowi Cleandrowi. Oboje oni ponieśli śmierć podczas wybuchów niezadowolenia ludności Rzymu. Jego rządy odznaczały się tyranią, wielu senatorów poniosło śmierć z jego ręki. Urządzał krwawe Igrzyska, gdzie sam zabijał gladiatorów. Wymagał oddawania sobie boskiej czci. Został zamordowany wyniku spisku prefekta pretorianów Emiliusza Letusa, ale są też źródła które podają, że zmarł wyniku wypadku. Cesarz tak upojony swoją władzą – zmieniał nawet nazwy miesięcy, by były bardziej związane z nim i jego dokonaniami. Zmienił również nazwę Rzymu na Colonia Commodiana.

To tyle o Kommodusie 🙂 Zachęcam was do zobaczenia serialu, warto. A niebawem coś fajnego wam pokażę 🙂 Pozdrawiam Molcia :*

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *