Bajkowy Zamek

Witam Was serdecznie!

Po tak długiej przerwie. Wybaczcie je, ale mam gościa w domu i trochę więcej rzeczy do załatwiania w ostatnim czasie i tak jakoś to schodzi. Dzisiaj będąc już po kawce i nocy w pracy :), postanowiłam opisać Wam trochę mój weekendowy wypad do Moszny wraz z przyjaciółkami.

Otóż w tej miejscowości mieści się piękny zamek rodu Tiele-Winckler, który pochodzi z mojego rodzinnego miasta. Tiele-Wincklerowie byli śląsko-meklemburskim rodem szlacheckim, wywodzący się z Kurlandii. Zaliczanym do szlachty śląskiej. Powstał on poprzez Chrystiana Gottlieba von Tiele, który żył w latach 1751 – 1811. Ród prawa szlacheckie dostał dopiero w 1905 roku, gdzie mógł być już dziedziczony – jako pruski tytuł baronów. Można wyróżnić w rodzie dwie linie – starszą (która panowała w moim mieście i na górnym Śląsku) oraz młodszą.

Gałąź Tiele-Winckler założył Hubert von Tiele – Winckler, który żył w latach 1823 – 1893. W moim mieście najbardziej znaną postacią jest Ewa von Tiele-Winckler lub znana również jako Matka Ewa. Była ona założycielką zgromadzenia diakonis „Ostoja Pokoju” w Miechowicach. Obecnie można odwiedzać dom Matki Ewy jako miejsce uważane jako Zabytek, a pod nazwą „Ostoja Pokoju” znajduje się Dom Opieki pod wezwaniem Ewangelickim.

Główną posiadłością był wspomniany przeze mnie zamek w Mosznie, który miałam okazję zwiedzać. Bardzo ładny, dobrze zachowany i opowiadający historię z ostatnich 200 lat 🙂 Wycieczkę można było uznać za bardzo udaną, pogoda dopisywała, a zdjęcia wychodził bardzo ładnie. No i właśnie poniżej kilka fotek dla was z Zamku (pierwsze dwie mojego autorstwa, kolejne z stronek).

 

 

Zapraszam Was serdecznie – jeśli macie jakieś wolny chwile, jedźcie a nie pożałujecie. Jest co zwiedzać, jest gdzie miło spędzić czas w gronie rodziny lub z przyjaciółmi.

Pozdrawiam, Wasza Molcia 🙂

Udostępnij

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *